Jak dojechać na lotnisko? Barcelona

30 września 2010 | Autor: kamil | Komentarze: 1 |

Barcelona - dojazd na lotnisko

W promieniu 100 km od Barcelony znajdują się trzy lotniska, na których lądują samoloty przewoźników, oferujących bezpośrednie połączenia z polskimi miastami. O ile lotnisko El Prat położone jest blisko centrum Barcelony, o tyle porty w Gironie i Reus dzieli ok. 100 km. Duża odległość może wiązać się z dodatkowymi kosztami i utratą cennego czasu na dojazd. Podpowiadamy jak najtaniej i najszybciej dostać się do wszystkich trzech portów w okolicach Barcelony.

Barcelona El Prat (BCN)

Lotnisko Barcelona El Prat (BCN) znajduje się tak naprawdę w miejscowości El Prat de Llobregat, około 13 km na południowy zachód od granic stolicy Katalonii.

Dla podróżnych o zasobnych portfelach, ceniących komfort i szybkość transportu, przed Terminalami T1 i T2 czekają taksówki. Taka przyjemność będzie nas kosztować w granicach 25-35 EUR.

Dla ekonomicznych turystów pozostaje podróż autobusami bądź koleją. W tym pierwszym przypadku mamy kilka linii do wyboru:

  • Aerobus A1 – linia łącząca terminal T1 z Pl. Catalunya w centrum miasta. Po drodze zatrzymuje się między innymi na Pl. Universitat i Pl. Espanya. Podróż w jedną stronę zajmuje ok. 35 minut i kosztuje 5,05 EUR (opłata za osobę wraz z bagażem). Zaoszczędzić możemy kupując bilet w obie strony, bowiem koszt na przejazd tam i z powrotem to wydatek 8,75 euro. Jest przy tym jednak jeden warunek: powrót musi nastąpić najpóźniej 9 dni od pierwszego przejazdu. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie www.aerobusbcn.com
  • Aerobus 2 – linia należąca do tego samego przewoźnika co w przypadku linii A1, toteż koszt oraz warunki przewozu pozostają takie same. Zmienia się tylko przystanek początkowy: linia A2 łączy Terminale T2B i T2C z Pl. Catalunya.
  • Autobus linii 46 – z lotniska dojedziemy tym autobusem do Plaza de Espana w cenie 1,40 EUR w jedną stronę.

Lotnisko El Prat z centrum Barcelony łączy również pociąg RENFE Mataró line, który zatrzymuje się na stacjach: Sants-Estaçio, Plaça Catalunya, Arc de Triomf i Clot-Aragó. Są one dobrze skomunikowane z barcelońskim metrem. Do stacji RENFE Cercanías station, skąd odjeżdżają pociągi, należy:

  • w przypadku Terminalu T2 przejść specjalnym korytarzem podziemnym, do którego wejście znajduje się przed budynkiem;
  • w przypadku Terminalu T1 skorzystać ze specjalnego autobusu dowożącego pasażerów do stacji RENFE Carcenias.

Pociągi kursują co ok. 30 minut w godzinach 6:08 - 23:38. Podróż do stacji końcowej Saints zabiera nam ok. 20 minut. Przejażdżka tym środkiem transportu to wydatek ok. 3 euro.

Barcelona Reus (Aeropuerte de Reus, REU)

Lotnisko Reus (REU) zlokalizowane jest w prowincji Tarragona, w linii prostej 3 km od miasta Reus oraz 13 km od Tarragony, a od centrum Barcelony najkrótszą trasą do pokonania mamy 104 km.

Z lotniska w Reus bezpośrednio do Barcelony dojechać możemy na dwa sposoby:

  • z autobusowym przewoźnikiem Hispano Igualadina, który oferuje kursy spod terminalu lotniska Reus do stacji Estacio Sants w Barcelonie. Rozkład jazdy dopasowany jest do przylotów i wylotów Ryanaira. Jeśli tylko zmieniają się godziny i dni lotów tej linii, natychmiast zmieniany jest też rozkład jazdy autobusów, tak więc warto sprawdzać go za każdym razem na stronie przewoźnika. Czas podróży wynosi około 1,5 godziny, a za bilet w jedną stronę wydamy 13 euro, zaś w dwie - 23 euro (jeśli od razu kupimy bilet powrotny). Bilety kupić można w kasie, w holu lotniska bądź na stacji Sants w Barcelonie. Jeśli lot będzie opóźniony o kilka do kilkunastu minut, kierowcy na pewno poczekają;
  • z kolejowym przewoźnikiem RENFE, oferującym kilkanaście połączeń dziennie ze stacją Sants w Barcelonie. Aby dojechać do stacji kolejowej w Reus, wcześniej należy dotrzeć tam autobusem numer 50. Za 20 minutowy przejazd na stację kolejową zapłacimy 2,20 EUR. Autobus kursuje co godzinę od 5:00 do 23:00 (rozkład jazdy można sprawdzić na stronie przewoźnika: http://www.reustransport.com). Ze stacji kolejowej pociągami RENFE dostaniemy się do Barcelony, w zależności od rodzaju pociągu, w 100-130 minut. Również i koszt przejazdu uzależniony jest od kategorii pociągu. Tańszymi REGIONAL pojedziemy za 6,60 euro w jedną stronę, natomiast podróż ekspresami to wydatek 7,50 euro. Dzieciom od 4 do 14 roku życia przysługuje 40% zniżka. Dzieci poniżej 4 roku, o ile samodzielnie nie zajmują miejsca siedzącego, podróżują za darmo. Rozkład jazdy pociągów można sprawdzić na stronie http://www.renfe.com/EN/.

Barcelona Girona (GRO)

Autobusowe połączenia do stolicy Katalonii oferuje Barcelona Bus. Autobusy kursują na trasie z lotniska Girona do stacji Estacion del Norte. Odjazdy zsynchronizowane są z godzinami przylotów linii Ryanair, natomiast warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy na stronie przewoźnika. Przejazd autobusem do Barcelony, za który zapłacimy 12 euro, zajmuje około 70 minut. Możemy też od razu kupić bilet powrotny, płacąc łącznie za dwa przejazdy tam i z powrotem 21 EUR. Ważność takiego biletu wynosi 30 dni od momentu pierwszego przejazdu.

Korzystając z połączeń Ryanaira na trasie Poznań – Girona, należy mieć na uwadze ostatni kurs autobusu. Lot z Poznania powinien planowo wylądować w Gironie o 23:35, a ostatni kurs autobusu do Barcelony odjeżdża godzinie 0:15. Jeśli nasz lot spóźni się więcej niż 30 minut, wówczas nie mamy żadnej możliwości dotarcia do Barcelony, aż do samego rana dnia następnego. Narażamy się wówczas na koszt noclegu w Gironie, albo na jazdę taksówką do Barcelony, co może nas słono kosztować.

Tak jak w Reus, stacja kolejowa w Gironie oddalona jest nieco od lotniskowego terminalu. W cenie 2,60 euro dojazd zapewniają specjalne autobusy. Ze stacji kolejowej w Gironie kursują co ok. godzinę pociągi RENFE. Bilet do Barcelony to koszt w granicach 6,50 - 8,80 euro. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie przewoźnika.

Kategoria: Linie lotnicze | Lotniska | Porady

Tagi: , , ,


Komentarze (1) -

Barcelona Girona | 19 października 2011, 21:42

Bardzo dokładny opis dojazdu

Dodaj komentarz
  Country flag
biuquote
Loading


© 2011 Turigo Sp. z o.o.PrywatnośćRegulamin