Jak dojechać na lotnisko? Paryż

3 września 2010 | Autor: kamil | Komentarze: 0 |

Paryż to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Europy. W stolicy Francji i jej obrębie znajdują się trzy lotniska. W drugiej części z serii „Jak dojechać na lotnisko?” omówimy szerzej możliwości transportu na dwa paryskie lotniska: Roisy - Charles de Gaule oraz Beauvais -Tillé, a także po krótce Paryż Orly.

Regularne loty z Polski do Paryża utrzymuje dwóch przewoźników: AirFrance oraz LOT. Połączenia tych linii na trasie Warszawa – Paryż – Charles de Gaule odbywają się codziennie. Wysokie opłaty lotniskowe w tym porcie skutecznie zniechęcają większość tanich przewoźników, toteż Wizz Air oferuje loty jedynie na lotnisko Paryż – Beuvais. Średnio 2-3 razy w tygodniu możemy dolecieć tam z Gdańska, Katowic, Warszawy, Wrocławia i Poznania.

Lotniska Paryż

 

Paryż – Charles de Gaule

To największe paryskie lotnisko znajduje się ok. 30 km na północ od centrum miasta. Posiada trzy terminale: Terminal 1 (najstarszy), Terminal 2 (obsługujący loty AirFrance), a także Terminal 3, z którego korzystają tanie linie lotnicze i przewoźnicy czarterowi. Warto wspomnieć, iż oznaczeniom Terminalu 2 towarzyszą litery od A do G. Odnoszą się one do mniejszych budynków, które razem tworzą jednolity terminal. Niekiedy więc można spotkać się ze stwierdzeniem, że port Roissy – Charles de Gaule składa się z dziewięciu terminali pasażerskich.

 

Pomiędzy poszczególnymi terminalami pasażerów wozi specjalny system transportowy nazwany CDGVAL. Ciekawostką jest fakt, iż porusza się on na pneumatycznych oponach zamiast na stalowych kołach. W godzinach od 4:30 do 1:30 kursuje on z częstotliwością co 4 minuty, a w pozostałych godzinach co 20 minut. Cztery przystanki umożliwiają przesiadkę i dojazd do stacji kolejowych oraz położonych wokół terminali kilku parkingów. Przejazd CDGVAL jest bezpłatny.

Lotnisko Charles de Gaule w Paryżu - mapa

Pod Terminalem 2 znajdują się dworce kolei dużych prędkości (TGV) oraz podmiejskiej sieci kolejowej zwanej RER. Przejście pomiędzy poszczególnymi halami Terminalu 2 a podziemnymi dworcami jest dość czasochłonne, toteż warto skorzystać ze specjalnych ruchomych chodników. W przypadku lądowania na terminalu 2G należy skorzystać z wahadłowych autobusów N2 przewożących pasażerów do hali 2C (wejście 4), skąd dalej można przesiąść się do CDGVAL lub udać się na stację kolei.

Z lotniska Charles de Gaule do centrum miasta najwygodniej i zarazem najszybciej dostać się można dzięki podmiejskiej kolejce RER, a dokładniej tej oznaczonej literką B3. Z lotniskowego terminalu 1 i 2 pociągi RER B odjeżdżają co ok. 10 – 15 minut. Pierwszy odjazd o 5:18, ostatni – 4 minuty po północy. Do stacji Gare du Nord, skąd dalej możemy dotrzeć metrem w każdy zakątek Paryża, przejazd kolejką RER zajmuje ok. 30 minut. Bilet w jedną stronę kosztować będzie 8,40 EUR dla dorosłego i 5,80 EUR dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat.

Jeśli podczas naszego pobytu w Paryżu zamierzamy korzystać z dobrodziejstw komunikacji miejskiej, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kupno karty Paris Visite na wszystkie 6 stref (lotnisko Charles de Gaule znajduje się w piątej strefie). To odpowiednik tzw. polskiej sieciówki, która umożliwia nieograniczoną ilość przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 1, 2, 3 lub 5 kolejnych dni (w zależności od rodzaju karty). Daje nam to nie tylko ogromną swobodę poruszania się po mieście, ale także specjalne zniżki w 18 miejscach, m.in. na rejs statkiem po Sekwanie czy tańsze zwiedzanie w kilku muzeach.

Drożej i dłużej. Tak można opisać przejazd alternatywnymi środkami transportu z lostniska Roisy do centrum Paryża. Jednym z nich jest RoissyBus, który wozi pasażerów między dzielnicą Opera, a lotniskowymi terminalami. W cenie 9,10 EUR zafundować sobie możemy, w zależności od ulicznych korków, 45-60 minutową jazdę. Autobusy odjeżdżają co ok. 15-20 min. Jeśli wylądujemy na lotnisku po północy, to skorzystać możemy jeszcze z nocnych autobusów linii N120, N121 oraz N140.

 

Paris Beauvais

Lotnisko Paryż – Beauvais, na którym lądują samoloty Wizz Air, Ryanair oraz Blue Air, położone jest ok. 80 km na północ od centrum Paryża. Aby dostać się do głównej stacji kolejowej w miasteczku Beauvais trzeba pokonać jeszcze ok. 7,5 km. Do stacji dojechać możemy albo autobusem albo taksówką. W pierwszym przypadku koszt biletu wynosić będzie 5 EUR. Taksówkarze zaś naliczą nam 11 EUR w dni powszednie i soboty w godzinach od 7 do 21 oraz 15 EUR w pozostałych godzinach, a także w niedziele i święta narodowe. Ze stacji kolejowej w Beauvais do paryskiej stacji Gare du Nord kursują pociągi zwane TER. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie TER Picardie. Bilet w jedną stronę to wydatek w granicach 13-15 EUR. Cała podróż zająć nam może w tym przypadku ok. 1,5 godziny.

 

Mapka lotniska Paris Beauvais

Jeśli nie chcemy się przesiadać i zależy nam na wygodnym transporcie pod wskazany adres, warto rozważyć podróż autobusami SuperShuttle. Jednorazowa przejażdżka odchudzi nasz portfel o 32 EUR w przypadku jednej osoby, 54 EUR za dwie, a w przypadku dzieci o 16 EUR. SuperShuttle oferują również bezpośredni transport z lotniska Beauvais do Disneylandu w cenie 50 EUR za jedną osobę, 30 EUR za dwie i 20 EUR za dziecko.

Najtańszym środkiem transportu są autobusy kursujące między terminalem lotniska a Porte Maillot w Paryżu, położonym w pobliżu Palais de Congres i nieopodal Łuku Triumfalnego. Tam możemy przesiąść się do metra lub kolejki RER. Bilety na przejazd w jedną stronę kosztują 15 EUR. Warto pamiętać, że płatność możliwa jest tylko gotówką i tylko w miejscu z którego wyjeżdżamy. Autobusy z lotniska odjeżdżają ok. 20 min. po każdym lądowaniu. W drugą stronę autobusy z Porte Maillot odjeżdżają na ponad 3 godziny przed planowanym wylotem. Gdybyśmy chcieli zdecydować się na wynajem samochodu, to na lotnisku Beauvais znajdziemy aż 6 różnych wypożyczalni. Zdecydowanie odradzamy jazdę taksówkami. Taki wydatek z pewnością przekroczyłby kwotę 100 EUR.

 

Paryż Orly

Port lotniczy Orly położny jest najbliżej centrum Paryża - jedynie 15 km na południe. Ma dwa terminale, Orly Sud i Orly Ouest, na które środkami komunikacji miejskiej dojechać można w dwojaki sposób. Najszybciej i najtaniej dostaniemy się kolejką Orlyval (ze stacji RER Antony). Podróż do terminalu Orly Sud trwa ok. 8 minut, a pociągi odjeżdżają co 4-7 minut. Na stację Antony z centrum Paryża można dojechać pociągiem RER oznaczonym literką B. Łączny czas podróży z centrum na lotnisko może wynieść ok. 45 minut. Koszt przejazdu kolejką ze stacji Antony to wydatek 7,20 EUR, zaś z centrum Paryża - 9,10 EUR.

Oprócz kolejki, na lotnisko dojechać możemy także specjalnym autobusem Orlybus, który dowiezie nas do przystanku Denfert Rochereau, skąd dalej można dojechać metrem (linia 4 lub 6) oraz pociągiem RER linia B. Podróż autobusem zajmuje średnio nieco ponad 30 minut, a na całej trasie do Denefert Rochereau autobus zatrzymuje się na kilku przystankach. Bilet w jedną stronę kosztuje 9 EUR. W nocy kursują specjalne autobusy N31 z Gare de Lyon oraz N120 z lotniska Paris Charles de Gaulle. W celu dokładnego zaplanowania swojej podróży oraz sprawdzenia aktualnych cen biletów warto odwiedzić stronę www.ratp.fr.

 

Kategoria: Linie lotnicze | Porady

Tagi: , ,


Dodaj komentarz
  Country flag
biuquote
Loading


© 2011 Turigo Sp. z o.o.PrywatnośćRegulamin